מה איתי – מה אני יכול לעשות למען הסביבה שלי ? - כסלו

תרבות הצריכה הינה תרבות בה הכסף הוא האידיאל והאדם נמדד לפי מדדים חיצוניים ולא על פי תכונותיו ומעשיו. תרבות זו גורמת לתיסכול מתמשך, להרס סביבתי, לתחושת ריקנות ולהעמקת הפערים החברתיים.
ביכולת כל אחד מאתנו להתנגד לתרבות הצריכה
:  

v     התנגדו לשטיפת המוח - קנו את מה שאתם צריכים ולא את מה שמשווקים לכם. נסו להימנע לגמרי מקניית מותגים.

v     השקיעו  בחברוּת אמיתית –  הפרסומות מנסות למכור לכם דימוי של הבחור/הבחורה המושלמ/ת . בדרך כלל דימוי זה קשה להשגה ולא מציאותי . בני נוער רבים משקיעים את מיטב כספם וזמנם כדי להצליח להגיע לדימוי זה על מנת להיות מקובלים בחברה.  בחר/י את החברים שלך בגלל מי שהם ולא בגלל מה שהם מייצגים. כך גם יאהבו אותך בזכות מי שאת/ה ולא בגלל שהתחפשת לדמות מהטלוויזיה.

v     עיזרו להורים לצאת מהמירוץ – הורים רבים מאמינים כי אם לא יקנו לילדם את המותגים  ואת הדברים ה"נכונים" , הרי שהם הורים גרועים. בגלל זה הם עובדים שעות לא הגיוניות והופכים להיות "כספומט" במקום הורה. שדרו להוריכם שהם הורים טובים ושאתם מעדיפים לבלות זמן איתם ולא עם הסוני פליי סטיישן (ואז אולי זה גם יהיה נכון J  ) .

v     צאו לטבע (או צאו מהקניון)  - הבילוי בקניון או מול הטלוויזיה חושף אותנו לזרם בלתי פוסק של פרסומות האומר לנו מה אנחנו "חייבים". צאו משם! טיול בטבע, הליכה לתנועת נוער, מפגש עם חברים בחוץ, כל אלו יוציאו אותך מהצורך הבלתי פוסק לקנות ולהשיג ויתנו לך להיות מי שאת.  

v     עשו זאת בעצמכם -  אל תקנו מה שאתם יכולים להכין, אל תזרקו מה שאתם יכולים לתקן, אל תשלמו למישהו עבור משהו שאתם יכולים לעשות לבד : בנו עפיפונים, הפיקו מסיבות , תקנו לעצמכם את האופניים – זה הרבה יותר כיף!

v     קנו במכולת השכונתית  - תמיכה וקנייה מיצרנים ועסקים קטנים במקום ברשתות ענק משאירה את הכסף במשק, מחזקת את הקהילה ומקטינה את הפערים החברתיים ואת האבטלה בחברה. היא גם נעימה יותר ופחות דוחפת אותנו לבזבז כסף.

v     לימדו תורה – מי שרואה את עצמו כעבדו של הקב"ה ולא כעבד של תשוקותיו "מחוסן" בפני שטיפת המוח של  תרבות הצריכה. מי שמחוייב לייעוד של תיקון עולם – ממילא לא יתן יד להריסתו. לימדו תורה , וקבלו על עצמכם עול מלכות שמים.

v     לימדו על מה שקורה סביבכם – הגדילו ראש!  לימדו על בעיות הכלכלה, החברה והסביבה המקיפות אותנו. בלי ידע ואכפתיות הן רק יתגברו. אפשר להתחיל באתר http://www.bdidut.com  

                                                               בהצלחה!

                                                      
 
                                                                                             

יש לך טיפים לצרכנות סביבתית ומוסרית ? כתוב/כתבי לנו ונפרסם כאן.
כתוב/כתבי לנו ונפרסם כאן.