מה איתי – מה אני יכול לעשות למען הסביבה שלי ?

                       התנהגות סביבתית בטיולים ושהייה בטבע                                     
הקיץ הינו עונה בה רבים מאיתנו יוצאים לטייל בשבילי ארצנו עם המשפחה, החברים או תנועות הנוער.
טיולים אלו מחזקים את הקשר שלנו עם הארץ ועם הטבע היפהפה שלה, ומאפשרים לנו לנפוש, ליהנות ולבלות זמן איכותי ונעים .
                                                       
על מנת ליהנות מן הטבע מבלי לפגוע בו, טוב יהיה אם נאמץ לעצמנו כמה הרגלים:

1. לא לחד פעמי המנהג הישראלי "לפקנק" בטבע, גורמת פעמים לכך שנשהה במקום מסוים כשעה או שעתיים , ונשאיר אחרינו הררי זבל שלא ייעלמו אפילו עוד 1000 שנים. הכלים החד פעמיים עשויים מחומרים לא מתכלים (שהטבע לא יודע לפרק) ולכן גורמים נזק סביבתי עצום. אפשר לבוא לפיקניק עם סנדוויצ'ים שהכנו מבעוד מועד, להשתמש בכלים רב פעמיים (יש גם מפלסטיק) או למצוא פתרונות יצירתיים שיאפשרו לנו להימנע מייצור כמויות מסיביות של זבל.
2. כן לנקות אחרינו ואחרי אחרים בשל חוסר מודעוּת או עצלנות, משאירים רבים מן המטיילים אחריהם הררי זבל – ניילונים, פחיות שימורים, שקיות של במבה ביסלי ושאר גועל נפש.
עשו לעצמכם מנהג קבוע – לטייל עם שקית אשפה גדולה, ובמהלך הטיול לנקות את המסלול / אזור הפיקניק בו אתם שוהים.
הדבר עשוי להציל את חייהן של החיות המנסות לאכול את שאריות המזון ופעמים רבות נחנקות מן השקיות או נפצעות מקופסאות השימורים. הדבר עשוי לגרום למטיילים אחרים ללכלך פחות (כשמקום מלוכלך הוא "מזמין " לכלוך, כשמקום נקי ונעים, הוא מזמין שמירה ואיכפתיות). וכמובן המרוויחים האמיתיים זה אתם, שלא רק "משתמשים" בארץ היפה הזו אלא גם דואגים לשלומה.
3. לא לשרוף לנו את היערות בחום הגדול, ובעיקר במקומות עם רוח שרבית, כל הדלקת אש מעוררת חשש לשריפה. הקפידו להדליק אש רק במקומות המותרים לכך, הרחק מקוצים או זרדים יבשים. הקפידו לכבות את האש היטב ולכסות את מקום המדורה.
4. כן לטייל והרבה – לטיולים ולשהייה בטבע ישנו ערך רב. הרגיעה מחיי היומיום השוטפים, ההזדמנות לחיות בקצב אחר מתוך עשייה אחרת לגמרי, מכניסים אותנו לפרופורציות לגבי הצרכים האמיתיים שלנו. החיבור לטבע מזכיר לנו למה אנחנו מנסים לשמור עליו. המפגש החברתי בטבע הינו אחר לגמרי מהמפגש החברתי בבילויים שהעיר מציעה, ומאפשר להכיר חברים מזוית אחרת .
בקיצור,
צאו מהבית, אל תפחדו, תטיילו, תחוו, שימו כובע, שתו הרבה מים תיהנו ותשובו הביתה בשלום.
                                                     

את/ה רוצה להמליץ על התנהגות סביבתית בטיולים ושהייה בטבע ?
כתוב/כתבי לנו ונפרסם כאן.